Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret1692812

Engellilerle İlgili Hutbe Büyük İlgi Gördü

Adana’da Cuma Namazı’nda okunan hutbede cami ve engellilik konusu işlendi. Cuma hutbesinden engellilerin camilere daha kolay ulaşabilmesi için gerekli düzenlemelerin başlatılması çağrısı yapıldı.


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki temasını “Cami ve Engelliler” olarak belirlemesi nedeniyle Cuma Namazı hutbesinde cami ve engellilik konusu işlendi. Herkesin bir imtihan dünyasında yaşamakta olduğuna işaret edilen hutbede, “İmtihan herkesin gücüne ve sahip olduğu nimete göredir. Adem ile Havva annemizden günümüze değin insanlık, türlü imtihanlara tâbi tutulmuştur ve kıyamete kadar da tutulacaktır. Kimileri malıyla, kimileri evladıyla, kimileri canıyla ya da fiziksel bir engelle denenir kulluk yolunda.

Bu imtihan süreci sabır ve metanetle geçirilirse Rabbimiz tarafından vaat edilen nimetler bizim olacaktır. Rabbimizin hikmeti gereği birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de engelli kardeşlerimiz bulunmaktadır. Gerek doğuştan, gerekse sonradan ortaya çıkan engellilik durumu çalışmaya, üretmeye, başarıya ve nihai hedefe ulaşmaya asla engel değildir. Engelli olduğu halde azimle, inançla kararlılıkla çabalayan ve tarihe adını yazdıran nice abide şahsiyetler vardır. Yeter ki insanların önüne engeller konulmasın. Yeter ki gönüller engelli olmasın, engel tanımasın. Dinimize göre asıl üstünlük, Allah’a yakın olmak ve insanlığa hayırlı hizmetler sunmaktadır“ denildi.

İslamiyet’in görmeyenin gözü, duymayanın kulağı, güçsüzün eli, konuşamayanın dili olmayı sadaka kabul ettiğine değinilen Cuma Hutbesi’nde şu ifadelere yer verildi. “Dinimiz, engelli birine engel olmayı, rahatsızlık vermeyi ise lanetler. Unutmayalım ki asıl engelliler aklını, gönlünü, kalp gözünü, elini, dilini bilgiye, şefkate, merhamete, hikmete ve ilahi gerçeklere kapayıp, insanlığını ayaklar altına alanlardır. Engelli pek çok kardeşimizin, engin gönül yapısıyla Allah katında çok değerli olabileceğini göz ardı etmeyelim. Diyanet İşleri Başkanlığımız, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki temasını ‘Cami ve Engelliler’ olarak belirlemiştir. Başkanlık olarak, seksen beş bini bulan camilerimizin, engellilerimizin rahatça ulaşacağı ve ibadetini yapabileceği camiler olmasını amaçlıyoruz. Konuya hafta boyunca yoğun bir şekilde yer verecek olan Başkanlığımız, engelli kardeşlerimize yönelik toplumsal bilinçlenmenin oluşmasını hedeflemektedir.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   11274 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 4°